MArtinkoQ _ MartinkoQ

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

-Zlatý Retriever-

                                                      Zlatý Retriever

Krajina pôvodu - Veľká Británia
Celkový vzhľad - symetrický, vyvážený, statný, vyrovnaného pohybu, má láskavý výraz
Charakteristika - poslušný, inteligentný a vyjadruje prirodzenú pracovnú schopnosť
Povaha - láskavý, priateľský a dôverčivý
Hlava a lebka - vyvážená a dobre stavaná, lebka široká, bez hrubých rysov, dobre sedí na krku, nos je dobre vyvinutý, široký a hlboký. Dĺžka nosnej časti sa približne rovnaká ako dĺžka lebečnej časti, nos je čierny.
Oči - tmavohnedé, dobre posadené do strán, tmavé viečka
Uši - strednej veľkosti, zavesené približne v rovine očí
Papuľa - silné čeľuste, ktoré majú dokonalý, pravidelný a úplný nožnicový záhryz, to znamená, že horné rezáky tesne prekrývajú spodné rezáky a rastú rovno z čeľustí
Krk - dostatočne dlhý, suchý a svalnatý
Predné končatiny - sú rovné s dokonalým kosteným podkladom, ramená dobre priliehajú, má dlhé lopatky s rovnako dlhým ramenom, čo umiestňuje predné končatiny pod telo. Lakťové kĺby sú pevné
Telo - vyvážené, dobre zviazané, hrudník je priestranný a hlboký. Rebrá sú dlhé, pružné, chrbát pevný, rovný
Zadné končatiny - bedrá a končatiny sú silné a svalnaté, dobre vytvarované stehná a lýtka, dobre zauhlené kolenné kĺby. Nárty sú rovné. Pri pohľade zozadu nevytáčajú sa ani dovnútra ani von. Zásadne nežiadúci je kravský postoj.
Tľapky - guľaté, mačacie
Chvost - nasadený a nesený vo výške chrbta, dĺžkou siaha k nártu, bez kaderí na špičke
Pohyb - živý a energický. Pohyb predných i zadných končatín je priamy a pravidelný. Krok je dlhý, bez náznakov nepravidelného pohybu predných končatín.
Osrstenie - hladké alebo mierne zvlnené s dobrou podsadou, nepriepustnou pre vodu
Farba srsti - akýkoľvek odtieň zlatej alebo krémovej, nikdy nie červenej alebo mahagónovej. Niekoľko bielych chlpov je prípustné iba na predhrudí.
Veľkosť - v kohútiku je výška psov 56 - 61 cm, feniek 51 - 56 cm
Vady - akékoľvek odchýlky od horeuvedených bodov musia byť považované za chyby a ich závažnosť musí byť vzťahovaná podľa stupňa prejavu vzhľadom k štandardu
Poznámka - psy musia mať dva zreteľne normálne semenníky, úplne zostúpené do miešku

                  Výchova Šteniatka

Dobre vycvičený pes robí pozitívnu reklamu plemenu, ale aj svojmu majiteľovi. Výchova začína od 2,5 mesiaca veku od najjednoduchších po tie najnáročnejšie úlohy.

Reakcia na meno

Tento cvik začíname cvičiť od 2,5 mesiaca veku šteniatka tak, že zostaneme v miestnosti sami so šteniatkom. Pripravíme si farebnú hračku, ktorá píska. Šteniatko necháme behať v miestnosti, zapískame s hračkou, šteniatko pribehne a ja mu dám hračku. Takto to opakujeme 4x denne po 5 minút. Po 3 dňoch okrem zapískania s hračkou zavoláme aj meno. Toto opakujeme až pokiaľ šteňa príde na meno. Tento cvik necvičte, ak je v miestnosti viac ľudí, pretože šteniatko by sa nesústredilo len na Vás a bolo by rušené inými podnetmi.

Zvykanie na obojok a vodítko

Každý deň dáme šteniatku na krk obojok a pripneme ho na vodítko. Šteniatko sa spočiatku bude hádzať na zem alebo sa bude škrábať labou, ale časom si zvykne.

Chôdza pri nohe

Šteniatko tento cvik učíme od 3,5 mesiaca veku. Šteniatko máme pripútané na vodítku, vedieme ho po ľavej nohe, pričom šteňa nesmie ťahať ani ísť popredu. Tento cvik chce trocha trpezlivosti hlavne u temperamentných šteniatok. Dá sa to zvládnuť za 10 dní.

Povel sadni

Šteňa ide popri ľavej nohe na vodítku. Najprv zastaneme, pravou rukou chytíme vodítko, ľavou rukou zatlačíme zadok šteniatka a pritom mu povieme povel "sadni". Ak sadne, tak ho veľmi pochválime. Tento cvik opakujeme 5x po sebe a to 3x denne. Šteňa je schopné pochopiť tento cvik o 3-4 dni. Po týždni cvičíme 1 x denne.

Povel ľahni

Tento cvik začíname cvičiť od 5 mesiacov veku. Pes ide na vodítku pri ľavej nohe, dáme mu povel "sadni", oboma rukami mu potiahneme predné nohy a pritom povieme "ľahni". Tento cvik psy nemajú veľmi radi ale naučiť sa ho musia.

Odloženie

Tento cvik začíname učiť od 6 mesiacov veku. Pes ide pri ľavej nohe, dáme mu povel "ľahni", postavíme sa pred psa a dáme povel zostaň. Ustúpime 2 kroky dozadu. Ak sa pes pohne, tak celý cvik opakujem až pokiaľ nie je pes schopný zostať sám až 15 minút.

Aport (prinášanie)

Šteniatko samo a ochotne aportuje už od útleho veku. My v 3 mesiacoch dáme každý deň psovi zajačiu kožu, nech ju len tak nosí. Ale pozor! Nesmie ju trhať! Kožu mu dáme na maximálne 2 minúty. Od 7 mesiaca cvičíme aport tak, že psa vezmeme na vodítko, hodíme aport (zajačiu kožu navlečenú na dreve - celý aport váži asi 3 kg) počkáme 10 sekúnd a psa pustíme. Pes videl, kde aport dopadol a prinesie ho. Aport musí pustiť do ruky. Toto cvičíme každý druhý deň 2 mesiace, potom začneme aport schovávať. Pes sa musí orientovať iba čuchom.

                                                        Starostlivosť o Retrieverov 

STAROSTLIVOSŤ O ŠTENIATKO

Šteniatka z našej chovnej stanice prichádzajú na svet v domácom (rodinnom) prostredí, pretože pre psychiku psov je veľmi dôležité aby sa od narodenia stretali s človekom. Šteniatka sú neskôr nebojácnejšie a zvyknuté na človeka.

Naše šteniatka pijú materské mlieko od narodenia po siedmy týždeň života. V treťom týždni ich začíname prikrmovať kašou a vo štvrtom týždni im podávame aj granulované krmivo od francúzskej firmy ROYAL CANIN.

       

Veterinárna starostlivosť o šteniatka je zabezpečená veterinárom, ktorý hneď po pôrode skontroluje okrem fenky všetky šteniatka. Keď majú šteniatka 20 dní tak ich prvýkrát odčerví. V 35. deň živoa sa odčervujú znovu . V 42. deň života šteniatok sa znova očkujú proti parvoviróze psinke. V 52. deň sa šteniatka tetujú a 54. deň sa šteniatka znovu odčervujú a 56. deň sa predávajú. 60 deň sa očkujú proti parvoriróze, leptosperóze, hepatitíde, psinke.

Šteniatko v byte

 • Zistiť aké podmienky vyžaduje miestny (mestský) úrad na prihlásenie psa. V niektorých mestách pri prihlásení psa si vyžadujú súhlas susedov. Ak áno treba si tento súhlas zadovážiť skôr ako si prinesiete psa.
 • Vybrať miesto , kde bude pes svoje lehno . Ak je to možné treba lehno orientovať tak aby mal pes prehľad čo sa deje v byte. V opačnom prípade sa môže stať že pes si nájde iné lehno. Na lehno mu stačí deka , alebo hrubá handra.
 • Obojok a vodítko doporučujeme z textílií , nedoporučujeme kožené alebo retiazku.
 • Misku na vodu sa oplatí kúpiť kovové a z protišmykovou úpravou s priemerom 20-25cm

Šteniatko na záhrade

 • Vybrať miesto kde bude umiestnený kotec a búda.
 • Kotec by mal mať rozmer 4 x 1,5m ( ak bude pes v kotci umiestnený celý deň) a 2x 1,5 ( ak pes bude v kotci umiestnený iba v noci, alebo vo výnimočných prípadoch cez deň). Je dobré ak kotec je celý zastrešený a min z 2 strán chránený pevnou stenou. Kotec nesmie byť umiestnený v prievane. Dno kotca my máme z betónu a v časti kotca je umiestnený drevený rošt na ležanie. V iných prípadoch dno môže byť z dreva, nešmykľavej dlažby. Zastrešený môže byť plechom, alebo inou strešnou krytinou. Ohradený je pletivom.
 • Búda by v kotci mala byť umiestnená tak aby pes priamo z búdy videl na dom, alebo bránu. Búda by mala mať vnútorné rozmery 100x80x70( výška) cm. Otvor má 45x45 cm. Strecha by mala byť odklápateľná, aby sa dala búda čistiť. Všetky steny sú zložené z dosky + tepelná izolácie +dosky. Dno je zhotovené rovnako iba izolácia je hrubšia. My máme vnútornú dosku hrubú 1,5 cm polystyrén 3cm a zvonku 1cm hrubý tatranský profil. Vnútorné dosky povrchovo neupravujeme (lakovanie spôsobuje že doska je studenšia). Strecha je zhotovená rovnako, namiesto tatranského profilu máme strešnú krytinu. Strecha je šikmá.
 • Ak kupujete šteniatko v zimných mesiacoch je dobré vložiť do búdy slamu. Slamu musíte raz za týždeň meniť. Ak nemáte možnosť získať slamu, možete použiť aj staré handry.
 • Misky doporučujeme kovové. Plastové v mrazoch praskajú. Priemer 20-25cm.
 • Vodítka a obojky doporučujeme z textílií.

Príprava na cestu

Ak cestujete pre šteniatko autom je nevyhnutné aby ste nezabudli:

 • Niekoľko starších handier na sedadlo auta.
 • Misku na vodu a vodu.

 

Po príchode domov

Umiestnite šteniatko tam kde by malo byť natrvalo. Dajte mu napiť a nakŕmte ho, pretože my šteniatko pred cestou nekŕmime. Od nás je šteniatko zvyknuté na granulovanú stravu. Doporučujeme použiť jeden z týchto systémov kŕmenia:

 1. Ráno nasypeme šteniatku do misky suché granuľky. Dávku neodmeriavame, necháme nech šteniatko zožerie koľko chce. Večer zabaríme ovsené vločky, alebo uvaríme ryžu pridáme mäso z mäsovej konzervy pre psov a natvrdo uvarené vajíčko. V prípade, že by šteniatko menej žralo tak to polejeme mäsovým vývarom alebo rozpusteným bujónom. Mäsovú konzervu striedame s rozomletým hydinovým mäsom.
 2. Kŕmime granuľkami, nevýhoda je, že treba kŕmiť viackrát denne. Presné množstvo granuliek zmiešame s mäsom, alebo vývarom, alebo tvarohom...

Dávkovanie:

 • do 3 mesiacov - 5 x denne
 • od 3 do 5 mesiacov - 4 x denne
 • od 5 do 9 mesiacov - 3 x denne
 • od 9 do 12 mesiacov - 2 x denne
 • od 12 mesiacov - 1 x denne

STAROSTLIVOSŤ O RETRIEVERA V ZIME

Zlatý retriever je dlhosrsté plemeno a je odolné voči chladu, ale na niektoré problémy by sme Vás radi upozornili:

 • Na jeseň pridávame do krmiva multivitamínové preparáty, ktoré podporujú kvalitnú výmenu a rast srsti.
 • Ak teplota klesne pod 5oC, zvyšujeme denné dávky krmiva o 20%. Granuľky podávame Royal Canin Maxi Sensibile.
 • Hlavné jedlo podávame v skoršiu hodinu, približne o 17:oo h.
 • Do búdy vkladáme seno, ktoré im udržuje teplo a odvádza vlhkosť. Seno vymieňame 1x týždenne.
 • Zlatý retriever veľmi rád pláva (aj v zime). My psa nechávame plávať max. 10 min. POZOR na ľad! Ak sa pes preborí, nie je schopný hlavou preraziť ani 3 mm ľad a utopí sa. Mokrého psa doma utrieme osuškou a umiestnime do miestnosti s teplotou 10-15°C. Ak pes uschne, tak ho dáme von do búdy. Ak teplota klesne pod -15°C, tak psa (v našom prípade všetkých psov) na noc umiestnime do miestnosti kde je 10 - 15°C a ráno idú von. Retriever prežije aj extrémne mínusové teploty, ale rýchlejšie starne.
 • Na labkách zospodu ostriháme prerastajúcu srsť a každý deň natierame brušká labiek parafínovou masťou alebo akýmkoľvek krémom na ruky. POZOR! Nesmie byť veľmi parfumovaný.

Rastúce šteniatko v zime

 • Šteniatka sú viac náchylné na prechladnutia a zápaly.
 • Šteniatka neobmedzujeme v strave (ojedinele sú prípady, kedy je šteňa veľmi tučné. Takémuto šteniatku dávame obvyklú dávku).
 • Pri mrazoch pod -5°C umiestňujeme na noc šteniatka do miestnosti s teplotou 10-15°C.
 • Šteniatkam do 1 roka veku v zime nedovolíme plávať v rieke. Ak pes skočí do vody, okamžite ukončíme prechádzku, ideme domov, psa dosucha utrieme a umiestnime v miestnosti s teplotou 10-15°C. Šteňa ide von až keď je úplne suché.

Háranie fenky

 • Fenka je v období hárania veľmi náchylná na zápaly. Ak je teplota pod -5°C, umiestnime ju do miestnosti s teplotou 10-15°C.
 • Nedovolíme fenke plávať v rieke. Ak fenka skočí do vody, ukončíme prechádzku, doma ju dosucha utrieme a umiestnime ju do miestnosti kde je 10-15°C. Až keď úplne uschne môže ísť von.

Kotné fenky

 • Fenky v 1. období kotnosti (do 5. týž. od nakrytia) nevyžadujú zvláštnu starostlivosť. Teplotu vzduchu znášajú rovnako ako iný dospelí psi.
 • V období kotnosti (od 5. týž. po pôrod) fenka viac leží, je pomalšia. Ak je teplota pod -5°C, umiestníme ju do teploty 10-15°C. Nedovolíme jej plávať v rieke. Pri venčení dávame pozor, aby sa nešmykla na lade a nepadla na brucho.

STAROSTLIVOSŤ O CHORÉHO PSA

Aj keď pes má výbornú regeneračnú schopnosť, dobrou starostlivosťou môžeme uzdravovanie veľmi urýchliť. Chorý pes potrebuje ticho a odpočinok. Psa držíme vždy v izbovej teplote. Niekoľkokrát denne ho vyvenčíme, aby vykonal svoju potrebu. Venčenie skrátime na čo najkratšiu dobu. Počas venčenia nedávame psovi žiadne príkazy ani sa s ním nehráme. Musíme dbať o to, aby pes neležal v prievane. Psovi musíme podávať malé množstvá krmiva niekoľkokrát denne. Potrava musí byť ľahko stráviteľná, ale aj lákavá pre psa. Nám sa najlepšie osvedčila varená sliepka, neskôr pridávame ryžu alebo vajíčka.

Ak pes úplne odmieta potravu, treba malé množstvo slepačieho mäsa nakrájať a vložiť psovi do papule na koreň jazyka. Ak pes odmieta piť, pomôžeme si veľkou striekačkou. Pripravíme so glukózový roztok (získate u veterinára alebo v lekárni). Striekačku vložíme psovi do papule a pomaly striekame. Pozor, aby ste psa neutopili.

Ak má pes bolesti (napr. po zranení), vynikajúci prostriedok je Acylpyrín. Na 1 kg váhy zvieraťa podávame 10 mg. Ďalšiu dávku podávame najskôr o 12 hodín. Niektoré psy zvracajú po Acylpyríne. Vtedy je lepšie vyhľadať veterinára. Nikdy nepoužívajte prípravky s obsahom paracetamolu (Paralen, Voltaren). Niekedy môže byť problém podať psovi tabletku. Najlepší spôsob je, keď si psa posadíte, jednou rukou chytíte hornú čelusť na mieste, kde začínajú stoličky, pes ľahko otvorí papuľu. Tabletku vložte na koreň jazyka a papuľu zatvorte. Ak pes prehltne, otvorte papuľu a skontrolujte, či tabletku zožral. Ak tabletku vypľúva, vložte ju do malého syra alebo kúska mäsa.


-Zlatý Retriver- | stály odkaz

Komentáre

 1. he he, Nessy :-))
  daj si aj do nadpisu retriever :-)
  publikované: 10.09.2007 12:49 | autor: kaktus (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. he he, orko :-))
  publikované: 10.09.2007 15:53 | autor: olga (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. ZLATY RETRIEVER
  DOBRI CHCEL BI SOM SA SPITAT CIBI STE NEMALY NA PREDAJ Z PAPLIERAMI ZLATEHO RETRIERA STENAAKANO TAK SA SKONTAKTUJTE NA TOTO COSLO 0918038137
  publikované: 25.03.2008 18:18 | autor: lACO (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. RETRIEVER
  JE TO SUPER PES CELA BY SOM HO MAT AKURAT ZE MOJA MAMA NECE TAKEHO VELKEHO.NENI NIECO TAKE PODOBNE MILUCKE A MENSIE?
  publikované: 27.03.2008 19:26 | autor: RETRIEVER (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. retriever
  my sa na jar budeme stahovat do domu a potom budem mat zlateho retrievera uz sa velmi tesimmmmm;))))));))
  publikované: 10.12.2008 17:25 | autor: huhu (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. aj ja chcem!!!
  aj jA by som takeho chcela ale mamina hovori ze do bytu urcite nie a tak furt dufam ze budeme mat dom lebo vtedy my ho dovoliii !!!!! :( ja ho chcem:(:(:(
  publikované: 31.08.2009 20:45 | autor: sasenka (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. retriever
  Ja mam zl. retrievera stena !! je velmi zlata !!
  publikované: 01.11.2009 11:04 | autor: vaness (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. Zlaty Retriver
  je to super pes a hrozne sa tesim na narodky lebo dostanem zlateho retrivera steniatko uz sa nemozem dockat :))
  publikované: 20.07.2010 18:17 | autor: Kristína (e-mail, web, neautorizovaný)
 9. zlaty retriver
  jeeeeeeeeeeeeeeeejjj ja mam tez kakeho peknehoooooo
  publikované: 30.01.2011 12:52 | autor: mata (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. retríver
  Retríver je najvernejší pes
  publikované: 29.11.2011 10:05 | autor: lucia (e-mail, web, neautorizovaný)
 11. bhsjqvxons
  caute
  ja som si prave kupil zlateho retrievera je velmi zlata a inteligentna akurat po vsetkom skace a to ju treba odnaucit
  do bytu to pes určite nieje pretoze potrebuje budu a velky vybeh a nie byť sama cely den zavreta v byte
  Takze ak mate dom tak vam iba odporucam :D
  publikované: 01.07.2013 08:53 | autor: daniel (e-mail, web, neautorizovaný)
 12. sxgtfvbzhuj
  ja mam doma zlateho retrievera
  publikované: 28.04.2015 16:10 | autor: swedrftťzžý (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014